Użyteczne porady dotyczące wyboru i pielęgnacji okien drewnianych

Konstrukcja profili to główny czynnik wpływający na trwałość okien drewnianych. Te posiadające listwy o odwrotnym układzie słojów lepiej radzą sobie ze zmiennymi warunkami wilgotnościowymi, ponieważ powstające pod ich wpływem wewnętrzne naprężenia w drewnie są wzajemnie znoszone, dzięki czemu profil pozostaje prosty. Drewno niższej klasy zaś – prawidłowo wyselekcjonowane i wysuszone – po procesie klejenia wykazuje lepsze parametry od o klasę lepszego drewna litego, które pod wpływem kolejnych zamakań i schnięć traci swe pierwotne właściwości.

Okna drewniane to konstrukcja niezwykle precyzyjna, jej wykonanie stanowi o wiele ważniejszy element jakości produktu końcowego od materiału. Nawet okna wykonane z drogiego gatunku drewna, jak okna dębowe, mogą zacząć szybko czernieć i paść ofiarą owadów, jeśli zostały wykonane z bielastej części pnia zamiast z jego twardzieli(wewnętrzna, nieco ciemniejsza, bardziej zbita część pnia, widocznie wyróżniająca się w przekroju). Dla okien świerkowych ważne jest ich pochodzenie – te wyprodukowane ze świerka nizinnego szybciej ulegną zawilgoceniu i korozji biologicznej, od tych ze świerka górskiego. Źle zaimpregnowane okna sosnowe zaś mają tendencję do wycieków żywicy, szczególnie wystawione na silne słońce.

Słabymi punktami okien drewnianych są ich krawędzie profilu oraz załomy, ponieważ trudniej jest je pokryć lakierem i łatwiej uszkodzić. Najlepsze profile rozwiązują ten problem zaokrąglonymi brzegami oraz podwójną warstwą lakieru na połączeniach.

Okna drewniane potrafią z łatwością przewyższać właściwościami okna PCV, gdy są regularnie pielęgnowane, w przeciwnym wypadku wszelkie mikrouszkodzenia będą powoli doprowadzać do niszczenia struktury drewna. Aby temu zapobiec, należy ok. dwa miesiące po zamontowaniu, a później dwa razy w roku – przed latem i przed zimą – czyścić je przy użyciu specjalnego środka czyszczącego i mleczka, które łatwo wnika w pory drewna, zamykając je przed dopływem wody. Powinno się także unikać silnych detergentów, rozpuszczalników lub past, które mogą zniszczyć krycie.

Powstałe już rysy i inne uszkodzenia da się naprawić – przeszlifowując i zaszpachlowując wybrane miejsce. Okna lakierowane powinno się odnawiać co dwa-trzy lata, a pomalowane farbami kryjącymi co cztery-pięć lat. Daje to swobodę w zmianie wyglądu okna – jeśli zeszlifujemy starą powłokę, możemy je pomalować inną farbą lub lakierem. Należy także pamiętać o dbaniu o uszczelkach i okuciach. Raz do roku należy posmarować uszczelki gliceryną lub smarem silikonowym, a okucia wyczyścić smarem lub olejem maszynowym niezawierającym żywic ani kwasów. Tak przywrócimy oknu pełną elastyczność i odporność na starzenie.

Produkty dostępne w naszym salonie we Wrocławiu
Okna Drewniano-aluminiowe

Vitra Integral

Okna Drewniano-aluminiowe

Vitra Thermo Classic

Okna Drewniano-aluminiowe

Vitra Quadrat

Okna Drewniano-aluminiowe

Vitra Linear

Okna Drewniano-aluminiowe

Vitra Classic

okna drewniane classic

Profil Classic

okna drewniane termo

Profil TERMO

okna drewniane termo plus

Profil TERMO Plus

okna drewniane history

Profil History